Programme

Preliminary Programme (To be confirmed … just for small changes and final “tuning”)

Friday 28th June 2019

Time slot Room: SW 105 Room: SW104 Room: SW106 Room: SW107
08:00-09:00

Registration
(Room: SW 103 – Foyer)

09:00-09:20

Welcome (Room: SW 105)

09:20-10:20

Plenary Speaker: Daniel Kuhn
(Room: SW 105)

10:20-10:40

COFFEE BREAK

10:40:11:40 Advances in Nonlinear Optimization and Applications
Organisers and Chairs: Coralia Cartis, Francesco Rinaldi

 

Margherita Porcelli, “On the use of interpolation models in the solution of structured optimization problems with BFO”

 

Variational Analysis and Optimization
Organisers and Chairs: Marco Antonio López-Cerdá, Juan Enrique Martínez-Legaz

 

Cornel Pintea, “Closed convex sets with an open or closed Gauss range”

Multiobjective Optimization – Approximations for Multiobjective Optimization
Organizer and Chair:
Gabriele Eichfelder

 

Firdevs Ulus, “An Approximation Algorithm for Convex Vector Optimization Problems with Norm Minimizing Scalarizations”

Optimal Control and Optimization in Economics, Finance and Management
Organisers and Chairs: Gerhard Wilhelm Weber, Diogo Pinheiro, Ioannis Baltas

 

Esma Gaygisiz, “LIQUIDITY AUGMENTED ASSET PRICING VOLATILITY MODEL WITH JUMPS”

Lindon Roberts, “Improving the scalability of derivative-free optimization for nonlinear least-squares problems” Juan Enrique Martínez-Legaz, “A subdifferential characterization of Motzkin decomposable functions” Kerstin Dächert , “Efficient update of the inner and outer approximation of multi-objective non-linear optimization problems” Nuno Azevedo, “Optimal Control of Semi-Markov Modulated SDEs”
Dmitri Kvasov, “On numerical testing of black-box global optimization methods” Marc Lassonde, “Subdifferential stability and subdifferential sum rules” Katrin Teichert, “An improved hyperboxing algorithm for calculating a Pareto front representation” Gerhard-Wilhelm Weber, “Stochastic optimal control and games in a world of regime switches, paradigm shifts, jumps and delay”
12:00-13:00 Advances in Nonlinear Optimization and Applications
Organisers and Chairs: Coralia Cartis, Francesco Rinaldi

 

Adilet Otemissov, “Dimensionality reduction techniques for global optimization”

Variational Analysis and Optimization
Organisers and Chairs: Marco Antonio López-Cerdá, Juan Enrique Martínez-Legaz

 

José Vicente-Pérez, “Zero duality gap for classes of DC optimization programs with polynomials”

Multiobjective Optimization – Multiobjective Global Optimization
Organizer: Gabriele Eichfelder – Chair: Julia Niebling

 

Linas Litvinas, “A Bayesian Algorithm of Global Multiobjective Optimization”

Optimal Control and Optimization in Economics, Finance and Management
Organisers and Chairs: Gerhard Wilhelm Weber, Diogo Pinheiro, Ioannis Baltas

 

Ioannis Baltas, “Applications of Robust Control in Finance, Insurance and Risk Management”

Geovani Grapiglia, “A refined worst-case complexity analysis for non-monotone line searches” Miroslav Rada, “Efficient algorithms for rank estimators in robust regression” Gabriele Eichfelder, “A Decision Space Method for Mixed-Integer Convex Multiobjective Optimization” Alexander Zaslavski, “Optimal control problems arising in the forest management”
Nikita Doikov, “Complexity of Cubically Regularized Newton Method for Minimizing Uniformly Convex Functions” Elisabetta Allevi, “A sequential optimization model for municipal solid waste management” Julia Niebling, “Solving Optimization Problems with Nonconvex Constraints by Using Multiobjective Optimization” Yosefat Nava-Alemán, “Natural Gas Cash-Out Problem Treated by Bilevel Optimal Control”
13:00-14:30

LUNCH BREAK

14:30-15:20

Pleanary Speaker:  Margaret Wright
(Room: SW 105)

15:20-15:40 COFFEE BREAK
15:40-16:40 Advances in Nonlinear Optimization and Applications
Organisers and Chairs: Coralia Cartis, Francesco Rinaldi

 

Olivier Fercoq, “Almost surely constrained convex optimization”

Variational Analysis and Optimization
Organisers and Chairs: Marco Antonio López-Cerdá, Juan Enrique Martínez-Legaz

 

Wenfang Yao, “Stability of Feasible Set Mapping of Linear System with Sparsity Constraint”

Multiobjective Optimization – Numerical Methods in Multiobjective Optimization
Organiser: Gabriele Eichfelder – Chair: Hiroki Tanabe

 

Marco Milano, “Active Sets and a Generalized Weight Space Decomposition for Multiobjective Convex Quadratic Programming Problems”

Bilevel Optimization
Organiser and Chair: Miguel F. Anjos

 

Manuel V.C. Vieira, “A bi-level container loading problem”

Zhen Shao, “Sketching for sparse linear least squares” Marco A. López-Cerdá, “Hölder calmness in convex semi-infinite optimization” Hiroki Tanabe, “Multiobjective proximal gradient methods and application to robust multiobjective optimization” Mathieu Besançon, “Near-optimal robust bilevel optimization”
Jaroslav Fowkes, “A block-coordinate Gauss-Newton method for nonlinear least squares” Xiaoqi Yang, “Piecewise Linear Vector Programs” Anton Svensson, “Weak Fuzzy Subdifferential Calculus Rules and Application to Bilevel Programming Problems”
17:00-18:00 Advances in Nonlinear Optimization and Applications
Organisers and Chairs: Coralia Cartis, Francesco Rinaldi

 

Anton Rodomanov, “Greedy Quasi-Newton Method with Explicit Superlinear Convergence”

Optimization under uncertainty and applications
Chair: Annalisa Riccardi

 

NGO THI HONG VAN, “INDIRECT OPTIMAL ADAPTIVE CONTROL OF NONLINEAR SYSTEMS WITH PARAMETRIC UNCERTAINTIES”

Multi-Criteria Optimization and Real-World Applications
Organizers:
Tatiana Tchemisova, Eloisa Macedo – Chair: Eloisa Macedo

 

Niall Morrison, “Multi Objective Optimisation of Fluid Devices by Multi Fidelity Modelling”

Optimization in Energy
Organiser and Chair: Miguel F. Anjos

 

Giorgia Oggioni, “An adaptive robust optimization approach for expansion planning of a small size electric energy system with electric vehicles and renewable units”

John Pearson, “Numerical Linear Algebra for PDE-Constrained Optimization Problems Arising from Biological Mechanisms” Elif Garajova, “Solving Interval Linear Programs: From Theory to Algorithms” Van Hung Nguyen, “An Optimal Controller for Ship Main Engines Considering Ship Motions” Thomas Ashley, “Dynamic Optimisation Applied to Solar Power Tower Plants”
Michal Kocvara, “On barrier and modified barrier multigrid methods for 3d topology optimization” Hector Ramirez, “Assessing fishery sustainable management and rebuilding plans under uncertainties through stochastic viability theory” Eloisa Macedo, “Multi-criteria road traffic assignment with sustainability concerns” Miguel F. Anjos, “Tight-and-Cheap Conic Relaxations for AC Optimal Power Flow and Optimal Reactive Power Dispatch”
18:40-20:00

Welcome drink reception

20:20-22:40

GALA DINNER

 

Saturday 29th June 2019

Time slot Room: SW 105 Room: SW104 Room: SW106 Room: SW107
08:00-09:00

Registration

09:00-10:00

Plenary Speaker: EUROPT 2019 FELLOW Jacek Gondzio
(Room: SW 105)

10:00-11:00

Pleanary Speaker:  Claire Adjiman
(Room: SW 105)

11:00-11:20

COFFEE BREAK

11:20-12:40 Advances in Nonlinear Optimization and Applications
Organisers and Chairs: Coralia Cartis, Francesco Rinaldi

 

Francesco Tudisco, “Leading community detection in networks via total variation optimization”

Variational Analysis and Optimization
Organisers and Chairs: Marco Antonio López-Cerdá, Juan Enrique Martínez-Legaz

 

Mauro Passacantando, “A global optimization approach for solving non-monotone equilibrium problems”

Conic Optimization and Applications
Organisers and Chairs: Paula Amaral, Immanuel Bomze

 

Markus Gabl, “Uncertainty-Aversion-Measures in Robust Linear Optimization with Endogenous Uncertainty”

Linear and Nonlinear Optimization
Chair:
Sonia Cafieri

 

Sonia Cafieri, “Covering a rectangle with six circles: a Mathematical Programming approach”

Luigi Carratino, “Algorithmic Regularization for Machine Learning” Yina Liu, “Weakly sharp solutions and finite convergence of algorithms for a variational inequality problem” Tobias Seidel, “A class of adaptive discretization methods solving semi-infinite programming problems (SIPs) with quadratic rate of convergence” Milan Hladik, “Approximation of the solution set of absolute value equations”
Francesco Rinaldi, “Support identification in finite time with convergent Frank-Wolfe variants” Giancarlo Bigi, “Differentiated oligopolistic markets with concave cost functions via Ky Fan inequalities” Immanuel Bomze, “Towards responsible game theory – from Kant to a copositive view on a parametric QP” Mercedes Pelegrin, “Clustering-embedded eigenvector centrality”
 Coralia Cartis, “Stochastic optimization – with complexity guarantees” Rossana Riccardi, “Water investment planning: an optimization model for assessing efficiency and sustainability”
12:40-14:00

LUNCH BREAK

14:00:15:00 Optimal Control and Optimisation in Aerospace
Organisers: Massimiliano Vasile, Edmondo Minisci, Annalisa Riccardi – Chair: Annalisa Riccardi

 

Francesco Marchetti, “Trajectory Optimization of a Reusable Launch Vehicle”

Optimal Control and Optimization in Economics, Finance and Management
Organisers and Chairs: Gerhard Wilhelm Weber, Diogo Pinheiro, Ioannis Baltas

 

Jose G. Flores-Muñiz, “On Consistent Conjectural Variations Equilibrium in the Oligopoly Model”

Conic Optimization and Applications
Organisers and Chairs: Paula Amaral, Immanuel Bomze

 

Paula Amaral, “Copositivity detection using DNN decomposition”

Linear and Nonlinear Optimization – Large Scale
Chair:
Giancarlo Bigi

Spyridon Pougkakiotis, “Interior Point-Proximal Method of Multipliers”
Frederic MESSINE, “Combination of optimal control approaches for aircraft conflict avoidance via velocity regulation” Olabode Adewoye, “APPLICATIONS OF MARKOV DECISION PROCESS AND SEMI MARKOV DECISION PROCESSES ON REAL PROBLEMS” Lucas Letocart, “Dantzig-Wolfe reformulation and Completely Positive relaxation for binary QCQPs” Nikolaos Ploskas, “An advanced initialization procedure for the simplex algorithm”
Lorenzo Gentile, “A Hierarchical Optimisation Strategy for Preliminary Design of Space Systems” Alemseged Gebrehiwot Weldeyesus, “Column generation and warm-starting in semidefinite programming”
15:00-15:20

END of the DAY / END of the EUROPT 2019